Kürt Gençleri ve Ana Dil Araştırması Sonuçları

Kürt Gençleri ve Ana Dil Araştırması Sonuçları

Rawest Araştırma tarafından Ekim-Kasım 2018 tarihlerinde yürütülen ve HAK İnisiyatifi’nin #DilYuvadır kampanyasına kaynaklık eden Kürt Gençlerinin Ana Dile Yaklaşımı araştırmasının sonuçları yayınlandı.

Sonuçları gösteren infografik için BAĞLANTIYI TIKLAYINIZ

Araştırmasının bir bölümünü oluşturan Kültürel Yayıncılık araştırmasına göre

  • Kürt gençleri Türksat üzerinden yayın yapan TV kanallarını daha çok biliyorlar. Türksat üzerinden yayın yapmayan TV kanalları içinde Stêrk TV en çok bilinen TV olmakla birlikte, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) TV’lerinin bilinirlik bakımından önemli bir düzeye ulaştığı anlaşılıyor.
  • Kürt gençlerinin dergilere olan ilgisi düşük olmakla birlikte, bu dergiler içinde Nûbihar ve Kürt Tarihi, diğer dergilere nazaran çok daha yüksek bir bilinirlik düzeyine sahiptirler.
  • En çok bilinen dört yayınevi Avesta, Nûbihar, Dipnot ve Aram yayınevleridir.
  • En çok bilinen yayınevleri içinden ilk ikisi olan Avesta ve Nûbihar hakkında detaylı sorular sorulmuş ve bu yayınevlerinin performansı kıyaslanmıştır. Her iki yayınevinin katılımcılardan aldıkları en düşük puan, mali durumları ile reklama ayırdıkları bütçe hakkında olmuştur. Katılımcılar bu yayınevlerinin Kürt kültürüne katkısının büyük olduğunu düşünmekle birlikte, mali durumlarının güçlü olmadığını ve reklama yeterince bütçe ayırmadıklarını dile getirmişlerdir.

Kültürel yayıncılık bölümüne ilişkin sonuçları görmek için BAĞLANTIYI TIKLAYINIZ.