Rawest Araştırma Kuruldu

Rawest Araştırma Kuruldu

Bölgede birçok saha araştırmasını başarıyla yürütmüş, sivil toplum ve saha araştırması deneyimi olan bir ekip tarafından kurulan Rawest Araştırma, Diyarbakır’da düzenlediği bir resepsiyon ile açılışını gerçekleştirdi. Siyasi parti ve sivil toplum temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşen resepsiyonda Rawest, ilk saha araştırmasının bulgularını da kamuoyu ile paylaştı.

 

Rawest Araştırma hakkında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Seher Akçınar, şu açıklamalarda bulundu: 2017 yılında bir sivil inisiyatif olarak kurulan ve 2018 yılında Rawest Araştırma ve Danışmanlık A. Ş. ismiyle resmi tüzel kişilik kazanmış olan Rawest, bölge kamuoyunun ilgi odağında yer alan siyasi araştırmaların yanında dezavantajlı grupların toplumsal hayata ve ekonomiye katılımı ile azınlık grupları hakkında çalışmalar yürüterek, sivil toplum kuruluşları ile ortak projeler yürütür.

 

Bir araştırma ve danışmanlık şirketi olan Rawest, temenniyi bilgi olarak pazarlamayı değil, bilgi üretmeyi ve üretilen bilgiyi mümkün olan en nesnel biçimde analiz etmeyi benimsemiş bir kuruluştur. Üretilen bilgiyi analiz ederek, çeşitli öngörülerde bulunan Rawest; barışçıl, demokratik, adil ve gerçeğe dayalı politikaların gündemleştirilmesine katkı sunmak için bağımsız ve özgün bir yaklaşımı ilke edinir.

 

Siyasal, sosyal ve kurumsal çalışma alanlarında faaliyet yürüten Rawest’in kurumsal amacı, başta bölge illeri olmak üzere insani, siyasi ve ekonomik araştırmaları, her türlü ideolojik vesayetten azade bir şekilde yürüterek sosyal bilimi merkez alan bir zihinsel alan oluşturmaktır.

 

Seher Akçınar’ın ardından ilk saha araştırmasını kamuoyu ile paylaşan Rawest Araştırma Direktörü Reha Ruhavioğlu araştırmadan şu satır başlarını aktardı:

  • Bölgede HDP, 16 Nisan 2017 tarihinde gerçekleşen “Başkanlık Referandumu” dönemine kadar %44 bandına kadar gerilemiş iken bugün bir yükselme trendine girmiş bulunmakta ancak halen 1 Kasım 2015 seçimlerinde aldığı oyun altında görünmektedir. AK Parti ise düşüş eğiliminde olmakla birlikte henüz 1 Kasım 2015 dönemi oylarının üstündedir.
  • Bölgede hem Erdoğan hem de Demirtaş’ın oy oranları kendi partilerinin üzerindedir. Ancak HDP’nin yükselme trendi Demirtaş’ı geride bırakabilecek şekildedir.
  • Bölgede “en temel sorunun ne olduğu” konusunda alışık olunduğunun aksine bu dönemde Ekonomi, Kürt Meselesi’nden önce zikredilmektedir.
  • Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması durumunda Erdoğan’ın karşısında en güçlü rakip olarak İnce görülmektedir.

 

Rawest Araştırma olarak 5-6 Mayıs 2018 tarihlerinde bölge genelinde yürüttüğümüz kamuoyu yoklamasının özet raporuna ulaşmak için  tıklayınız…